مکمل مواد معدنی

بدن همه انسان‌ها برای فعالیت بهتر و بیشتر و همچنین حفظ سلامتی‌اش به دریافت درست و متناسب مواد معدنی نیاز دارد. مواد معدنی مورد نیاز بدن را می‌توان به دو دسته «ماکرومینرال‌ها» و «میکرومینرال» تقسیم کرد که نیاز بدن به دسته دوم کمتر است. همین درجه‌بندی اهمیت مواد معدنی موجب می‌شود که به ماکرومینرال‌ها مواد معدنی اصلی هم بگویند. مواد معدنی اصلی شامل کلسیم، کلرید، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و گوگرد می‌شوند. 

همچنین میکرومینرال‌ها که به مواد معدنی کمیاب هم شهرت دارند را می‌توان در کروم، مس، فلوراید، ید، آهن، منگنز، مولیبدن، سلنیوم و روی پیدا کرد.

مواد معدنی به رشد و عملکرد بدن ما کمک می کنند و برای سلامتی ضروری هستند. دانستن در مورد مواد معدنی مختلف و اثراتی که روی عملکرد بدن دارند می‌تواند به ما کمک کند تا درباره بدن‌مان بیشتر بدانیم و کمبودهای احتمالی مواد معدنی را به کمک نشانه‌هایش بشناسیم. بهترین روش دریافت مواد معدنی تغذیه سالم و مناسب است. بیشتر مردم با خوردن غذاهای متنوع، مقدار مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. با این حال کمبود برخی مواد معدنی ناشی از تغذیه ناسالم افراد ممکن است به تجویز مکمل‌های مواد معدنی منجر شود.

مهم‌ترین مواد معدنی که باید بدن دریافت کند

بدن انسان برای عملکرد صحیح به انواع مواد معدنی نیاز دارد. بسیاری از اعضای مهم بدن انسان با مواد معدنی ساخته شده و برای حفظ سلامتی شان به دریافت مداوم و متناسب آنها نیاز دارند. موارد زیر مهمترین مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند که بدن باید دریافت کند:

مواد معدنی اصلی (ماکرومینرال ها):

 • کلسیم

کلسیم مهم‌ترین ماده معدنی است که بدن به دریافت زیاد آن نیاز دارد. دلیل این نیاز هم مشخص است. استخوان‌ها و دندان از کلسیم ساخته شده است. در این سال ها پوکی استخوان یکی از بیماری‌های شایع در میان انسان‌ها به ویژه در دوران سالمندی است که ریشه‌اش در دریافت ناکافی کلسیم است. نقش کلسیم در بدن به جز ماجرای استخوان‌ها برای انقباض عضلات هم هست.

 • منیزیم

منیزیم دیگر ماده معدنی پرکاربرد در بدن انسان است که دریافت مناسب آن ضروری به نظر می‌رسد. منیزیم روی عملکرد عضلات نقش مهمی دارد و کار پیام رسانی عصبی را هم تسهیل می‌کند. این ماده معدنی علاوه بر این‌ها در تنظیم سطح قند و فشارخون، ساخت پروتئین، استخوان و در ساختار دی‌ان‌ای هم موثر است. 

 • فسفر

فسفر ترکیب استخوان‌ها و دندان‌ها و همچنین در ساختار ماده ژنتیک دیده می‌شود. علاوه بر این‌ها سوزاندن فسفر در بدن موجب می شود بسیاری از فرایندهای بدن بهتر و سریع‌تر انجام شود.

 • پتاسیم

پتاسیم دیگر ماده معدنی است که روی عملکرد کلیه‌ها موثر است. کمبود این ماده معدنی موجب می‌شود فرایند انقباض ماهیچه‌ها با اختلال‌هایی مواجه شود و همچنین فرایند انتقال پیام عصبی به درستی انجام نشود.

 • کلرید

 به حفظ تعادل مایعات در بدن و همچنین فرایند هضم کمک می‌کند.

 • سدیم

دیگر ماده معدنی که به به تنظیم تعادل مایعات در بدن کمک می‌کند و موجب بهبود عملکرد اعصاب و عضلات می‌شود.

 • گوگرد

گوگرد به ساخت مو و حفاظت از سلامت آن، همچنین حفظ سلامت پوست و ناخن کمک می‌کند و در بخش‌های دیگر بدن هم در تولید آنزیم‌ها و پروتئین‌ها موثر است.

علاوه بر این‌ها مهم‌ترین ترکیبات معدنی در بخش عناصر کمیاب هم که مورد نیاز بدن است شامل کروم، مس، فلوراید، ید، آهن، منگنز، مولیبدن، سلنیوم و فلز روی است. 

معرفی برندهای شناخته شده مواد معدنی

در بازار محصولات دارویی برندهای مختلف داخلی و خارجی مشغول تولید مکمل‌های مواد معدنی هستند. برخی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین این محصولات عبارتند از:

 • کپسول مولتی ویتامین پلاس مینرال الحاوی
 • کپسول مولتی ویتامین پلاس مینرال الحاوی
 • قرص دِی ویت اکتیو هلث اید
 • قرص مولتی وگان هولیستیکا
 • سافت ژل مولتی ویتامین و مواد معدنی ویتالی تون
 • قرص مولتی ویتامین کامپلت یوروویتال
 • قرص مولتی ویتامین A-Z آپوویتال

خرید انواع مکمل های مواد معدنی

خرید آنلاین محصولات دارویی تجربه‌ای جدید در دنیای خریدهای آنلاین است اما می‌تواند به بهترین تجربه شما تبدیل شود. فروشگاه‌های آنلاین با نوشتن ریویوهای دقیق از محصولات، درج مشخصات دقیق محصول و همچنین درج نظر کاربران این فرصت را به شما می‌دهند تا با خیال راحت‌تری محصولات مورد نیازتان از برندهای مختلف را مقایسه و در نهایت انتخاب کنید. اگر به دنبال چنین تجربه‌ی هستید می‌توانید از دارولاین خرید کنید. جایی که محصولاتی با کیفیت و قیمت مناسب را در اختیار شما قرار می‌دهد.