در حال نمایش 10 نتیجه

مکمل غذای کودک

رشد و سلامت کودکان به ویژه در دوران نوزادی و خردسالی برای والدین اهمیت زیادی دارد و اغلب به آن حساس هستند. کودکان در این سنین برای رشد و سلامت نیاز به دریافت انواع مواد معدنی و ویتامین دارند که ممکن است به هر دلیلی در فرایند طبیعی تغذیه از دریافت آن محروم شوند. برای همین بسیاری از والدین به مکمل غذای کودک روی می‌آورند تا کاستی‌های فرزند را در سنین مهم رشدی تامین کنند. 

مکمل غذای کودک باید شامل چه ترکیباتی باشد؟

بیشتر پزشکان و مشاوران سلامت کودک معتقدند که کودکان باید به طور طبیعی در فرایند رشدشان مواد مورد نیاز بدن را تامین کنند. اما واقعیت این است به دلایل زیادی ممکن است بچه‌ها از خوردن برخی خوراک‌ها سر باز بزنند و به این ترتیب بدن از برخی مواد غذایی محروم شود. برای همین مکمل غذایی کودک به عنوان یک کمک‌یار به والدین این اطمینان را می‌دهد که همه مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن کودک‌شان تامین شده. اما ضروری‌ترین نیازهای بدن کودک چیست و یک مکمل غذایی خوب باید شامل چه ویتامین‌ها و مواد معدنی مهمی باشد؟

 • ویتامین A

مهم‌ترین ویتامین برای کمک به رشد کودکان ویتامین A است و دریافت آن در سنین رشد ضروری است.

 • ویتامین D

ویتامین مهم و موثر در شکل‌گیری، رشد و حفظ سلامت استخوان‌ها که دریافت آن در هر سنی ضروری است و در کودکی مهم‌تر هم به نظر می‌آید. برای آشنایی بیشتر میتوانید مقاله “نقش ویتامین دی در بدن” را بخوانید.

 • ویتامین‌های B

ویتامین‌های سری B  به افزایش انرژی روزانه نوزاد، افزایش متابولیسم بدن و حفظ سلامت سیستم‌های ایمنی بدن کمک می‌کنند.

 • ویتامین C

برای داشتن عضلاتی قوی و همچنین تشکیل درست بافت‌های هم‌بند بدن دریافت میزان کافی ویتامین C در کودکی لازم به نظر می‌رسد.

 • آهن

یکی از مهم‌ترین مواد معدنی که کودک باید در سنین رشد دریافت کند آهن است که به ساخت عضلات و همچنین افزایش میزان سطح گلبول‌های قرمز هم کمک می‌کند.

دسته بندی های مکمل غذای کودک

مکمل‌های غذایی بر اساس سن کودکان و نوزادان و همچنین لزوم دریافت مواد غذایی لازم برای آنها دسته بندی می‌شود.

مکمل غذایی کودک تا ۶ ماهگی

در ایران و در این سال‌ها بر لزوم دریافت ویتامین D  به اندازه کافی تاکید می‌شود. همچنین به دلیل فراوانی کمبود آهن در ایرانی‌ها و تبعات بعدی آن، دریافت آهن هم ضروری به نظر می‌رسد. برای همین مادرانی که بعد از تولد فرزندان‌شان به مراکز بهداشتی مراجعه می‌کنند با توصیه‌های اکید برای استفاده از مکمل‌های که به دریافت ویتامین D و آهن کمک می‌کند توصیه می‌شوند.

مکمل غذایی کودک تا یک سالگی

از شش ماهگی به بعد کم‌کم خانواده‌ها به فرزندان‌شان غذاهایی در کنار شیر مادر یا شیر خشک می‌دهند. اغلب میوه‌های پخته شده یا استاک گوشت می‌تواند به کودکان کمک کند تا مواد مورد نیاز بدن‌شان را تامین کنند. با این حال مکمل‌های نظیر قطره‌ی آهن و قطره‌ی A+D هم به شدن در این دوران توصیه می‌شود.

مکمل‌های غذایی تا دو سالگی کودک

تا دو سالگی دیگر کودک به نظمی برای خوردن حداقل سه وعده غذا و چند وعده میان وعده می‌رسد. برای همین والدین در این سنین هم از مکمل غذای کودک برای میان وعده‌ها استفاده می‌کنند.

مکمل‌های غذایی بعد از دو سالگی و با هدف کنترل وزن

از دو سالگی به بعد قطعا سبک غذا خوردن کودک هم تغییر کرده و می‌توان امیدوار بود که او مواد لازم بدنش را تامین می‌کند. با این حال برخی کودکان از کاهش وزن شدید رنج می‌برند یا برخی نارسایی‌هایی غذایی دارند که به همین دلیل با توصیه پزشک از برخی مکمل‌ها برای ترمیم این وضعیت استفاده می‌کنند. 

معرفی برندهای شناخته شده مکمل غذای کودک

در حال حاضر شرکت‌های متعدد داخلی و خارجی مشغول تولید مکمل غذای کودک هستند و بازار این محصولات در ایران مخاطبان زیادی دارد. به ویژه اینکه مسئولان وزارت بهداشت هم برخی استانداردهای لازم برای کودکان را در این زمینه تعیین کرده اند و برای نمونه دریافت ویتامین D و آهن در بدو تولد ضروری است. برخی از بهترین محصولاتی که در این زمینه می‌توانید در بازار دارویی ایران پیدا کنید عبارتند از:

 • کپسول گروث ژل دانا
 • کپسول زینک پلاس فور تینز یوروویتال
 • پودر بایوژن تک ژن فارما
 • قطره کیدزی کولیک دایونیکس
 • قطره کید ۳ فورت بی اس کی
 • قطره ویتامین آ-د پدیابست

خرید مکمل غذای کودک

اگر به دنبال خرید مکمل غذای کودک هستید خرید آنلاین یکی از بهترین گزینه ها در این زمینه است. چرا که در فروشگاه‌های آنلاین هم می‌توانید محصولات مختلف را با هم مقایسه کنید و هم تفاوت‌های قیمت را بسنجید. دارولاین یک فروشگاه آنلاین دارویی است که می‌توانید با اطمینان از کیفیت و قیمت محصولات مورد نظرتان را از آن تهیه کنید.